Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 20. ledna 2022 Ilona

Jak být SmartCity

16. 09. 2016 9:03:00
Smart znamená chytrý, a když je něco chytré a moderní, předpokládá se, že je to i užitečné. Ale právě užitečnost je to, co těmto projektům často chybí.

Jak být SmartCity

Probíhá zuřivý boj o získání peněz z EU a dalších dotačních fondů. Zdá se Vám snad, že máte malý plat či malou sociální dávku? Zdá se Vám, že někdo má peněz až moc? Ano, máte pravdu, ale není pravda, že za to může tržní hospodářství, kapitalismus nebo ty zlé a vlivné nadnárodní společnosti. Není to pravda, můžete za to Vy.

Dáváte hlas politikům a stranám, které Vám slibují, že získají víc dotací z EU. Tvrdí, že je to pro nás všechny zisk, tvrdí, že bez nich bychom byli ještě chudší. Ale pravdou je, že chudší by byli jen ti nejbohatší. Ti, co vyhrávají žebříčky v množství získaných dotací. Ti, co jsou chytří a ví jak dostat Vaše peníze.

Vy jim dáte hlas, a oni zvýší daně, poplatky a pokuty za vše možné. Tedy vezmou si víc Vašich peněz. Ty pošlou do Bruselu a pak opět prosí, aby je EU dala na potřebné. Paradoxem je, že ti nejpotřebnější jsou právě ti nejbohatší a nejvlivnější. Často ale řeší, jak získat dotace a jak vysvětlit lidem, že tu předraženou rozhlednu, cyklostezku, sportoviště a mnoho dalších předražených projektů nutně potřebujete. Jak obhájit tu nesmyslně vysokou cenu, jejíž velká část má zůstat někomu dobře skryta za nehty. Už je přeci dávno známé, že dotace jsou lepší byznys než drogy, hazard a prostituce. Navíc dotace mají legální podporu v zákoně. Lidem přisátým na státní rozpočet říkámdotační feťáci.

Není nad SmartCity.

Jeden z prvních projektů bylo OpenCard v Praze. Nyní se staví chytrá města v Písku, Pacově, Brně, Třinci, Ostravě, Plzni a na dalších místech. V některých městech se nezmohli na dostatečně propracovaný projekt, a tak se pustili alespoň do stavby technologických center. První byl asi Nupharo Park u obce Libouchec. Ale vzniká mnoho dalších: namátkou Brno, Strakonice, Praha 9 – Běchovice, Praha-Chodov, Hořátev, Písek, Hradec Králové, Zlín, Kralupy nad Vltavou, Lochovice, Holešov a další. Téměř všechny spojuje stejný jmenovatel. Chytré, moderní a hrazeno z Vašich kapes (z dotací).

Smart znamená chytrý, a když je něco chytré a moderní, předpokládá se, že je to i užitečné. Ale právě užitečnost je to, co těmto projektům často chybí. Staví se sledovací zařízení, staví se prázdné haly nebo nesmyslná výpočetní střediska. Staví se cokoliv, co se podaří alespoň trochu obhájit před veřejností. Cílem je pouze dotace a souhlas starostů a politiků, který otevírá cestu k dalším dotacím.

Některé Smart projekty už zkrachovaly jako třeba známá OpenCard v Praze nebo neznámý technologický park Nupharo Park u obce Libouchec. Projekty čeká zkáza, hned jak vyschnou dotace nebo se zjistí, kam ty peníze skutečně plynou.

Nevěřte, že dotace z EU plynou nám Čechům. Plynou hlavně těm, co jsou moderní, těm, co jsou smart, těm, co ujíždí na dotacích.

Viníkem této situace není příjemce dotací (dotační feťák). Viníkem je ten, kdo dotace rozdává. A to jsou naši politici, EU a bruselští úředníci. Viníkem jste i Vy, protože jste jim k tomu dali mandát svým hlasem ve volbách.

Buďte příště chytřejší a nerozdávejte své peníze dotačním feťákům. Volte strany, které nebudou dotovat soukromé společnosti a smart projekty.

Autor: Karel Kropš | pátek 16.9.2016 9:03 | karma článku: 12.41 | přečteno: 214x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Karel Trčálek

A z Farského je nakonec morální ikona a hrdina...

Jak málo kdysi stačilo A. Babišovi, aby se stal nezpochybnitelnou morální ikonou a hrdinou, jak se teď morální ikonou a hrdinou stal J. Farský a úplně zadarmo...

20.1.2022 v 17:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Karel Trčálek

Korespondenční hlasování otevírá dveře volebním podvodům TOP 09 v čele s M. Pekarovou

Před časem jsem někde četl, že korespondenční hlasování má především umožnit, aby se TOP 09, v čele s M. Pekarovou, mohla dopouštět masívních volebních podvodů na všech pěti světadílech zeměkoule

20.1.2022 v 16:33 | Karma článku: 9.05 | Přečteno: 109 | Diskuse

Jan Jirků

Na Rusko se řítí katastrofa

Rusko se téměř jistě nevyhne obrovským ekonomickým, sociálním, demografickým, zdravotním a jiným otřesům v nadcházejícím roce. Před hněvem lidu může Kreml zachránit pouze krátká vítězná válka.

20.1.2022 v 12:16 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 686 |

Kateřina Lhotská

Korespondenční hlasování otevírá dveře volebním podvodům

Před časem jsem někde četla, že korespondenční hlasování má prý „zlepšit“ demokracii. Ta ale nepotřebuje „zlepšovat“, ale především ochraňovat. Třeba před takovými nápady na „zlepšení“, jako je právě korespondenční hlasování...

20.1.2022 v 9:01 | Karma článku: 40.34 | Přečteno: 1203 | Diskuse

Zdeněk Pokorný

úvaha " Kdy stát plive svým občanům do tváře ?

Víte co má každý polistopadový politik společného, at už byl levičák či pravičák ? . Ani jeden mě nikdy v ničem slovem ani darem nepomohl .a takové lidi já mám poslouchat ? Slibem nezarmoutil ani jeden ,ale opravdu tohle chceme ?

20.1.2022 v 6:44 | Karma článku: 19.26 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 7 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 435

Svobodní - člen republikového výboru. Chceme li svobodu, musíme se vzdát velké části bezpečí a nahradit ho zodpovědností.

Najdete na iDNES.cz